Jdi na obsah Jdi na menu
 


SMS k Velikonocům

Jaro začalo, sluníčko svítí, na louce rozkvetlo kvítí. Velikonoce jsou tu zas, proto můžete napsat Vámi vybranou velikonoční sms...

Obrazek

Velikonoce

Obrazek

Velikonoce patří k základním křesťanským svátkům. Ostatní svátky se pak odvozují vždy od data velikonoční neděle. Podle církve připadalo Kristovo utrpení na dobu, která následovala po jarní rovnodennosti a zároveň mu předcházel jarní měsíční úplněk. Toto pravidlo je považováno za základ a Velikonoce, konkrétně Velikonoční neděle, se slaví vždy první neděli po prvním jarním úplňku.

 

 

 

 

Velikonoční týden

Sazometná středa

Středa před Božím hodem velikonočním. Říkává se jí škaredá nebo černá, protože se tento den vymetají saze z příbytků. tzn. že se čistí a připravují na svátky.

Tradice:

Podle lidového obyčeje se nesmíte mračit a škaredit, jak se budete mračit po všechny středy v roce

 

 

Zelený čtvrtek

Název Zelený čtvrtek pravděpodobně vznikl z toho, že se v dřívějších dobách v tento den měla jíst jen zelená strav (špenát, zelí...), aby byl člověk zdravý po celý rok.

Tradice:

Když zazvoní naposledy zvony, máme si zacinkat penězi, aby se u nás po celý rok držely.

 

 

 

 

 

Velký pátek

 

Tento velikonoční svátek je připomínkou dne smrti a ukřižování Ježíše Krista, proto je prožíván jako den ve znamení ticha, smutku a rozjímání.

Tradice: Velký pátek je postním dnem, tedy postem od masa a újmy v jídle.

 

Bílá sobota

 

Tomuto dni se říká tzv. aliturgický den, protože se zásadně neslaví mše svatá ani jiné svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Jakmile skončí Bílá sobota, skončí s ní i dlouhotrvající půst.

Tradice:

Na Bílou sobotu se uklízí, bílí, připravuje a chystá. Pečou se mazance i velikonoční beránci, pletou se pomlázky z vrbového proutí, zdobí se vajíčka.

 

 

 

Boží hod velikonoční

 

Tento den vstal Kristus z mrtvých za svítání „prvního dne v týdnu”, neboli „prvního dne po sobotě”. Svým zmrtvýchvstání dovršil Boží stvořitelské dílo. Proto se křesťané v tento den začali pravidelně scházet k tzv. lámání chleba.

Tradice: Na Boží hod velikonoční se provádí svěcení velikonočních pokrmů – mazanec, beránek, chleba, vejce, víno.

 

 

 

Velikonoční pondělí

 

V toto pondělí je pomlázka, velikonoční hodování… Chlapci chodí dům od domu za děvčaty s pomlázkami z vrbového proutí. Šlehají dívky a za to dostanou malovaná vajíčka. Někde je zvykem, že v úterý chodí s pomlázkou děvčata, jinde chlapce polévají vodou.

 

Bílá neděle

 

Druhá neděle velikonoční. Toho dne nosili novokřtěnci naposledy bílé roucho. V dnešní době je Bílá neděle často dnem slavnostního prvního sv. přijímání.

 

 

 

 

Symboly Velikonoc

 

 

 

Velikonoční beránek 

 

sms vánoce, sms vánoční, sms k vánocům, sms o vánocích, smsky vánoce, smsky vánoční, smsky k vánocům, smsky o vánocích, smska vánoce, smska vánoční, smska k vánocům, smska o vánocích, esemeska vánoce, esemeska vánoční, esemeska k vánocům, esemeska o vánocích, esemesky vánoce, esemesky vánoční, esemesky k vánocům, esemesky o vánocích, přání vánoce, přání vánoční, přání k vánocům, přání o vánocích, přáníčka vánoce, přáníčka vánoční, přáníčka k vánocům, přáníčka o vánocích, blahopřání vánoce, blahopřání vánoční, blahopřání k vánocům, blahopřání o vánocích, blahopřáníčka vánoce, blahopřáníčka vánoční, blahopřáníčka k vánocům, blahopřáníčka o vánocích, sms vianoce, sms vianočné, sms k Vianociam, sms o vianociach, smsky vianoce, smsky vianočné, smsky k vianociam, smsky o vianociach, SMSka vianoce, SMSka vianočné, SMSka k vianociam, SMSka o vianociach, esemeska vianoce, esemeska vánoční, esemeska k vianociam, esemeska o vianociach, esemesky vianoce, esemesky vianočné, esemesky k vianociam, esemesky o vianociach, priania vianoce, priania vianočné, prianie k Vianociam, priania o vianociach, priania vianoce, priania vianočné, priania k vianociam, priania o vianociach, blahoželania vianoce, blahoželania vianočné, blahoželania k Vianociam, blahoželanie o vianociach, blahopřáníčka vianoce, blahopřáníčka vianočné, blahopřáníčka k vianociam, blahopřáníčka o vianociach,

 

Obrazek

 

 

Beránek byl velmi rozšířený již v předkřesťanské tradici a to v celé středomořské civilizaci. V křesťanské církvi se beránek stal symbolem Božího beránka, Krista a znázorňuje se s praporem vítězství. Beránkem Božím je Kristus nazýván na znamení čistoty, nevinnosti a poslušnosti.

 

 

 

 

Velikonoční svíce

Obrazek

 

Svíce je velmi důležitým symbolem ve všech kulturách, protože světlo je chápáno jako znamení života. Velikonoční svíce symbolizuje Zmrtvýchvstálého Krista, který zvítězil nad smrtí. Velikonoční svíce bývá často zdobena motivem kříže, na kterém jsou voskovými hřeby zdůrazněny Kristovy rány, nad řížem pak je první a poslední písmeno řecké abecedy alfa a omega.

Velikonoční věnec

 

Obrazek

 

 

Velikonoční vajíčko

Obrazek

Jelikož véjce obsahuje zárodek života, je již odpradávna symbolem plodnosti, úrodnosti, vzkříšení a života. Ve spojení s lidovou tradicí vznikl zvyk zdobení vajíček doprovázený řadou obřadů a pověr. Barvení velikonočních vajec - za typické barvy pro Velikonoce se považují červená, žlutá, zelená, červenohnědá, hnědá a černá, protože se daly získat z přírodních zdrojů. Koncem 19. století tyto zdroje nahradila chemie. Červená barva ochraňovala podle pověr před démony a zároveň symbolizovala lásku a život. A právě červeně obarvená vejce se původně označovala za kraslice.

 

Velikonoční kraslice

Obrazek

 

 

Pravděpodobně jako první zavedli zvyk darování vajec v období svátků jarní rovnodennosti Egypťané. Vejce se pak odpradávna zdobila nejen u Slovanů, ale i u Litevců, Němců, Švédů, na Kavkaze, v Asii i u jiných národů. Nejstarší nalezená kraslice je prý stará 2300 let. U nás dávaly dívky chlapcům vajíčka odměnou za šlehání a za odříkání hezké koledy. Vajíčka musela být plná a barevná. Časem se začala zdobit i prázdná vyfouknutá vejce (tzv. pouchy nebo vejdumky), která sloužila především jako dekorace. Tradice malování kraslic se v našich krajích rozvinula jako nikde jinde na světě. Nyní je zvykem koledníkům dávat i dárky a starším hlavně alkohol.

 

 

 

 

 

Velikonoční zajíc

   

Obrazek

Symbol velikonočního zajíčka náš národ převzal z Německa – a děti si ho velice oblíbily, neboť právě jim o Velikonocích přináší vajíčka, a to hlavně čokoládová. Ale proč právě zajíček? Tajné roznášení vajíček mu bylo přisuzováno snad proto, že na jaře býval vídán u lidských obydlí, kde vyhledával potravu. Lidé také dříve do chleba upečeného ve tvaru zajíce pokládali vajíčko, z čehož si časem nejspíše vydedukovali, že vajíčka nosí – a ne-li rovnou snáší – právě zajíc. Dalším starým zvykem bylo honit „velikonočního zajíce”, což znamenalo hledat ukrytá vajíčka na poli.

Velikonoční pomlázka

 

 

 

Obrazek

Tradice velikonoční pomlázky je velice stará. Zmiňuje se o ní už pražský kazatel Konrád Waldhauser, žijící ve 14. století. O velikonočním pondělí a úterý se prý šlehali manželé a milenci a ospalci i lenivci se časně z rána házeli do vody nebo alespoň polévali, aby se probrali. A co si každý z nás představí pod pojmem pomlázka? Tento název označuje svazek spletených vrbových proutků, který slouží jako nástroj ke šlehání. Pomlázkou je však také nazýván například výsledek z koledování. Plést pomlázku měl umět každý muž. Do různě velkých pomlázek z různého počtu vrbových proutků (3, 4, 6, 8, 9, 10, 12) se vplétala červená stuha.

Velikonoční ozdoby

Obrazek

Obrazek

Vyzdobte si váš dům velikonočními dekoracemi , které můžete snadno a rychle vyrobit. Výroba takových velikonočních slepiček a květinek na čajové svíčky není vůbec složitá. Stačí pouze trochu představivosti, chuť k práci a během chvilky máte váš domov velikonočně vyzdobený.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Hody hody...

(Blanička, 23. 3. 2008 17:01)

Hody hody doprovody,
koledovat neumím,
navalte mi pětistovku,
ať tu dlouho nečumim:-)

O srdce jediný...

(Blanička, 23. 3. 2008 16:55)

O srdce jediný,
propuk se čas,
dejte mi vajíčko,
sic přijdu zas,
červený nebo bílý.

Hody, hody, doprovody

(Blanička, 23. 3. 2008 16:51)

Hody, hody, doprovody,
běží zajíc kolem vody.
Na zádech má mošničku,
v té mošničce krasličku.
Utíká s ní ke své milé
zaječici roztomilé

Hody, hody, doprovody

(Blanička, 23. 3. 2008 16:51)

Hody, hody, doprovody,
běží zajíc kolem vody.
Na zádech má mošničku,
v té mošničce krasličku.
Utíká s ní ke své milé
zaječici roztomilé

Já Ti přeji..

(Blanička, 23. 3. 2008 16:50)

Já Ti přeji, hošíku, hodně vajec v košíku. Hodně štěstí, hodně lásky, nevycházej bez pomlázky. Veselé Velikonoce

Jaro začalo..

(Blanička, 23. 3. 2008 16:39)

Jaro začalo, slunce svítí, na louce rozkvetlo kvítí. Velikonoce už jsou tu zas, pomlázky a vajec čas. Veselé Velikonoce Ti přeje

Roztomilý zajíček

(Blanička, 23. 3. 2008 14:38)

Roztomilý zajíček zapomněl si košíček, přesto dostal vajíčko a ty od nás přáníčko. Krásné Velikonoce přejí

Běží malý zajíček...

(Blanička, 23. 3. 2008 14:37)

Běží malý zajíček, nese vína žejdlíček, každému ho trošku nese, celý žejdlík neunese. Krásné Velikonoce!

Hody, hody doprovody...

(Blanička, 23. 3. 2008 14:36)

Hody, hody doprovody,dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný dejte aspoň bílí slepička vám snese jiný. V komoře v koutku, na zeleném proutku, až se proutek otočí kopu vajec natočí.

Strýček králíček..

(Blanička, 23. 3. 2008 14:35)

Tam na břehu za potokem, tam mám strýčka králíčka, tomu nosím každým rokem malovaná vajíčka.

Kdo ho zdobil? Ten má rád...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:18)

Kdo ho zdobil? Ten má rád.
Kdo ho dostal, ten je rád.
Za vajíčko malované
z velké lásky darované.

Komu já vajíčko daruju...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:18)

Komu já vajíčko daruju,
toho já upřímně miluju,
komu já vajíčko dám,
toho já ráda mám.

Vstávej ráno Mariáno...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:17)

Vstávej ráno Mariáno,
dávej vajec každé ráno,
jestli nedáš kupu vajec,
vyženu tě zpátky na pec,
a z pece do komínka,
budeš černá jak ta sviňka

Vstávaj ráno Marijáno...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:16)

Vstávaj ráno Marijáno,
hned dostaneš našlaháno,
dávaj vajca,
vyplácaj sa.

Mrskute, mrskute...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:16)

Mrskute, mrskute
jednó si v roku, na Tobě poznáme
kdo keho má v oku.

Na petrovských lukách...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:15)

Na petrovských lukách
je pěkná růžička
a pěkné vajíčko
pro mého Jeníčka

Malované vajíčko...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:14)

Malované vajíčko,
to je moje srdéčko,
dávám Ti ho z lásky,
nevracaj ho zpátky.

Přišlo jaro, slunce svítí...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:13)

Přišlo jaro, slunce svítí,
v zahradách je plno kvítí.
Co to ptáci štěbetají?
Že mi tady rádi dají,
malovaná vajíčka,
co jim snesla slepička.

Pani kmotra, slyšte chásku...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:13)

Pani kmotra, slyšte chásku,
přicházíme na pomlázku,
opentlené žilky máme,
kdo nám nedá uhlídáme!
Pani kmotra, nemeškejte
barevná vajíčka dejte.

Nemáte-li červený, dejte bílý...

(Jindřich, 23. 3. 2008 9:12)

Nemáte-li červený, dejte bílý,
však Vám za ně slepička snese jiný.
Na peci v koutku,
na zeleným proutku,
než se proutek otočí,
ať se korbel natočí.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »